Proszki gaśnicze

Proszki gaśnicze oddzielają cztery części ognia czworościanu. Zapobiegają one reakcjom chemicznymi z udziałem ciepła, paliwa i tlenu i gaszą ogień.

Fosforan jednoamonowy, stosowany jest na gaszenie klasy A, B, C i pożarów. W ogniu uwalnia chmurę dwutlenku węgla, który gasi ogień. Oznacza to, że tlen gazu prowadzi od ognia, zatrzymując w ten sposób reakcję chemiczną. Środek ten nie jest na ogół skuteczny na gaszenie pożarów klasy A, ponieważ środek ten jest pusty i rozprasza chmurę gazu szybko, jeśli paliwo jest jeszcze dostatecznie gorące. Podczas gdy ciecz i gaz zwykle nie przechowują dużo ciepła mogą spowodować powstanie dużego pożaru.

Wodorowęglan potasu używany w klasie B i C. Około dwóch razy skuteczniejszy od pożarów klasy B, ponieważ jest on suchym środkiem chemicznym składający się z oleju i gazu. Chlorek potasu został opracowany, aby stworzyć wysoką wydajność pianę gaśniczą.

Kompatybilne pianki, którymi jest wodorowęglan sodu (BC) opracowano do stosowania gaszenia pożarów białek B klasy. Większość suchych środków zawierają stearyniany metali ale te mają tendencję do niszczenia piany stworzonej przez białka (zwierzęce). Pianka silikonowa stosowana jest jako środek impregnacji, które nie szkodzi piankom. Środek ten jest powszechnie stosowany. Suche chemikalia są uznane za zgodne z piankami syntetycznymi takimi jak piany AFFF.

MET-L-Kyl / PYROKYL jest odmianą wodorowęglanu sodu do zwalczania pożarów . Oprócz wodorowęglanu sodu, zawiera cząstki żelu krzemionkowego. Wodorowęglan sodu przerywa reakcję łańcuchową w paliwie i krzemionka wchłania wszelkie niespalone paliwo, uniemożliwiając kontakt z powietrzem. Jest skuteczny na innych paliwach klasy B. Jak więc widać jest wiele rodzajów proszków gaśniczych, których możemy użyć do gaszenia pożaru. Musimy jednak, tak jak w pozostałych, opisywanych przypadkach, zapoznać się z zasadą działania i użytkowania danego proszku gaśniczego dzięki czemu będziemy wiedzieli jak je zastosować podczas wystąpienia pożaru.

Przemyślenia na “Proszki gaśnicze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły

Gaśnice

Gaśnica to aktywne urządzenie ochrony przeciwpożarowej wykorzystywane do gaszenia małych pożarów lub kontroli, często w sytuacjach awaryjnych. Nie jest ona przeznaczona do użytku na otwarty ogień. Zazwyczaj, gaśnica składa się z ręcznego cylindrycznego zbiornika ciśnieniowego zawierającego środek, który może zostać rozładowany do gaszenia pożaru. W Stanach Zjednoczonych, gaśnice, we wszystkich budynkach innych niż domy, muszą […]

Read More
Artykuły

Czujnik (detektor) dymu

Detektor dymu jest urządzeniem, które wykryje dym i służy zwykle jako wskaźnik ognia. W wielu budynkach przemysłowych, komercyjnych oraz innych obiektach możemy spotkać się z tego typu czujnikami dymu, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej mieszkańcom w razie wystąpienia pożaru. Czujki dymu są zazwyczaj w kształcie dysku o plastikowej obudowie 150 mm (6 […]

Read More
Artykuły

Woda – najbardziej popularny środek gaśniczy

Woda, którą stosuje się do gaszenia pożarów, poddawana jest utylizacji. W wielu sytuacjach przeciwpożarowych, po ugaszeniu pożaru pozostają duże ilości wody. Woda zawiera zawiera rozpuszczone materiały cząstek, dzięki którym umożliwione jest gaszenie wszelkiego rodzaju pożarów. Musimy jednak pamiętać o tym, że woda może okazać się silnie zanieczyszczona wówczas należy znaleźć inne źródło wody, którą będziemy […]

Read More