Gaśnica to aktywne urządzenie ochrony przeciwpożarowej wykorzystywane do gaszenia małych pożarów lub kontroli, często w sytuacjach awaryjnych. Nie jest ona przeznaczona do użytku na otwarty ogień. Zazwyczaj, gaśnica składa się z ręcznego cylindrycznego zbiornika ciśnieniowego zawierającego środek, który może zostać rozładowany do gaszenia pożaru.
W Stanach Zjednoczonych, gaśnice, we wszystkich budynkach innych niż domy, muszą być serwisowane i kontrolowane przez firmę usług Ochrony Przeciwpożarowej przynajmniej raz do roku. Niektóre jurysdykcje wymagają częstszej obsługi gaśnic. Serwis umieszcza znacznik na gaśnicy, aby wskazać rodzaj wykonywanej usługi (roczny przegląd, ładowania, nowa gaśnica) i kiedy. W zależności od użytego środka, są stosowane różne materiały miotające. W gaśnicach chemicznych, jest zwykle używany azot, woda i piana. Gaśnice zazwyczaj wykorzystują powietrze.
Przechowywane gaśnice ciśnieniowe są najczęstszym typem. Sterowane gaśnice zawierają gaz w osobnej kasecie. Ten typ nie jest jednak powszechne, stosowany przede wszystkim w takich dziedzinach jak obiekty przemysłowe. Mają one tę zaletę, prostego i szybkiego ładowania, dzięki czemu operator może rozładować gaśnicę, naładować ją i wrócić do pożaru w rozsądnym czasie. W przeciwieństwie do przechowywanych typów ciśnienia, te gaśnice stosują niesprężony dwutlenek węgla zamiast azotu, chociaż wkłady azotu są wykorzystywane na niskich temperaturach (-60. Sterowane gaśnice zawierają środek zwilżający, pianę, suche chemikalia (klasy ABC i BC), i suchy proszek (klasa D). Każdy obiekt powinien posiadać gaśnicę przeciwpożarową w razie wystąpienia jakiegoś niebezpieczeństwa, które mogłoby zagrażać życiu ludzi. Osoby pracujące w danym budynku powinny zapoznać się również z zasadami przeciwpożarowymi (oraz znakami ppoż) oraz tym kiedy i w jaki sposób stosować daną gaśnicę. O lekcje BHP w firmie powinien zadbać pracodawca, któremu najbardziej powinno zależeć na dobru swoich podwładnych. Jest to niezwykle ważny element w każdym przedsiębiorstwie.