Detektor dymu jest urządzeniem, które wykryje dym i służy zwykle jako wskaźnik ognia. W wielu budynkach przemysłowych, komercyjnych oraz innych obiektach możemy spotkać się z tego typu czujnikami dymu, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej mieszkańcom w razie wystąpienia pożaru. Czujki dymu są zazwyczaj w kształcie dysku o plastikowej obudowie 150 mm (6 cali) średnicy i 25 mm (1 cala), ale kształt może zależeć od producenta lub linii produktów. Większość czujek dymu działa albo przez optyczną detekcję (fotoelektryczną) lub proces fizyczny (jonizacja), podczas gdy inni używają obu metod wykrywania, aby zwiększyć czułość na dym. Wrażliwe alarmy mogą być stosowane do wykrywania i zapobiegania, palenia w obszarach, w których jest zakazane takich jak toalety i szkoły.
Czujki dymu w dużych obiektach komercyjnych, przemysłowych i mieszkalnych są zwykle zasilane z centralnego systemu alarmowego, który jest napędzany przez moc budynku z podtrzymaniem bateryjnym. Jednak w wielu jednorodzinnych wolnostojących domach, czujnik dymu jest zasilany tylko z jednej baterii jednorazowego użytku. Optyczna czujka jest czujnik światła. Czujki dymu, zawierają źródło światła (żarówka LED lub podczerwieni).
Fotoelektryczne czujki dymu reagują szybciej (zazwyczaj 30 minut lub więcej) na ogień w jego wczesnym stadium. Dym zazwyczaj składa się z dużych cząstek spalania – od 0,3 do 10,0 mikronów. Jonizacyjne czujki dymu reagują szybciej (zazwyczaj 30-60 sekund) w scenie z płonącym ogniem.
Dym taki składa się zazwyczaj z mikroskopowych cząstek spalania – od 0,01 do 0,3 mikrometrów. Ponadto czujki jonizacyjne są słabsze w dużych środowiskach. Czujniki dymu są współcześnie niezwykle popularnymi urządzeniami, które stosuje się w momencie gdy chcemy sprawdzić, czy w danym pomieszczeniu nie uwalnia się dym, który przeradzając się w ogień może być przyczyną wielkiej katastrofy. Dlatego w mieszkaniach powinniśmy montować tego typu urządzenia, ponieważ są one niezwykle przydatne i w pewnym sensie chronią nas przed niebezpieczeństwem.