Gaszenie różnych typów pożarów

pożar instalacji elektrycznej

Co zrobić kiedy w pracy pracownicy są zajęci swoimi obowiązkami, a w jednym z pomieszczeń rozprzestrzenia się pożar? Każdy w takiej sytuacji łapie za gaśnicę i zaczyna pryskać. W ciągu kilku minut ogień jest ugaszony, a pracownik jest bohaterem. Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe? Tak się może zdarzyć. A co zrobić, jeśli pracownik nie wie, jak korzystać z gaśnicy? Co jeśli gaśnica nie działa? Albo, co jeśli używa niewłaściwie gaśnicy i płomienie wzrosły? Te problemy mogą wystąpić, gdy szkolenie w zakresie stosowania gaśnic nie było przewidziane w naszej firmie. Kto powinien być przeszkolony?

Gaszenie pożaru jest ryzykowne. Czy chcesz, aby osoby były zaangażowane w coś, z czym straż pożarna naprawdę powinna sobie poradzić? Warto jednak w takich sytuacjach szkolić swoich pracowników, w razie gdyby straż pożarna miała przyjechać za jakąś dłuższą chwilę. Bowiem warto mieć przy sobie kilku ludzi, którzy potrafiliby w szybki sposób uporać się ogniem. Zatem w każdej firmie powinno być przeprowadzone odpowiednie szkolenie, dzięki któremu pracownicy wiedzieliby jak zastosować w krytycznych sytuacjach.

Pierwszym krokiem w szkoleniach pracowników jest uczyć ich o różnych rodzajach gaśnic i do one służą. Cztery podstawowe typy i ich zastosowania są:

  • Klasa A: Ten typ gaśnicy służy do pożarów, które obejmują drewno, papier, śmieci, szmaty lub szmatki.
  • Klasa B: Ten typ gasi pożary, które dotyczą gazów lub łatwopalnych cieczy poprzez odcięcie tlenu lub zmniejszając płomień.
  • Klasa C: Nadaje się do urządzeń elektrycznych i pożarów instalacji elektrycznych, tego typu gaśnica zawiera dwutlenek węgla lub proszki gaśnicze (woda przewodzi elektryczność).
  • Klasa D: typu służy do palnych pożarów metali takich jak aluminium, sód, magnez lub cynk.

 

Połączenie ABC lub BC: Te używane są do pożarów, które wiążą kombinacje, B i C klasy.

Dzięki takiemu rozpoznaniu będziemy wiedzieli w jakich momentach zastosować różne rodzaje gaśnic, które dla ułatwienia sprawy są specjalnie oznaczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły

Gaśnice

Gaśnica to aktywne urządzenie ochrony przeciwpożarowej wykorzystywane do gaszenia małych pożarów lub kontroli, często w sytuacjach awaryjnych. Nie jest ona przeznaczona do użytku na otwarty ogień. Zazwyczaj, gaśnica składa się z ręcznego cylindrycznego zbiornika ciśnieniowego zawierającego środek, który może zostać rozładowany do gaszenia pożaru. W Stanach Zjednoczonych, gaśnice, we wszystkich budynkach innych niż domy, muszą […]

Read More
Artykuły

Czujnik (detektor) dymu

Detektor dymu jest urządzeniem, które wykryje dym i służy zwykle jako wskaźnik ognia. W wielu budynkach przemysłowych, komercyjnych oraz innych obiektach możemy spotkać się z tego typu czujnikami dymu, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej mieszkańcom w razie wystąpienia pożaru. Czujki dymu są zazwyczaj w kształcie dysku o plastikowej obudowie 150 mm (6 […]

Read More
Artykuły

Woda – najbardziej popularny środek gaśniczy

Woda, którą stosuje się do gaszenia pożarów, poddawana jest utylizacji. W wielu sytuacjach przeciwpożarowych, po ugaszeniu pożaru pozostają duże ilości wody. Woda zawiera zawiera rozpuszczone materiały cząstek, dzięki którym umożliwione jest gaszenie wszelkiego rodzaju pożarów. Musimy jednak pamiętać o tym, że woda może okazać się silnie zanieczyszczona wówczas należy znaleźć inne źródło wody, którą będziemy […]

Read More