Gdzie jest pożar?

wyjscie ewakuacyjne

Musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że gaśnice muszą być umieszczone w odpowiednim miejscu. Powinny one być w widocznym i łatwo dostępnym miejscu aby można było w każdej chwili bez problemu się do nich dostać.

  • Jeśli gaśnica nie jest widoczna, należy podążać za strzałkami umieszczonymi na ścianie, wskazując drogę ewakuacyjną (powinny to być profesjonalne znaki ewakuacyjne)
  • Zainstaluj gaśnice na wieszakach, wspornikach, w szafkach lub na półkach.
  • Upewnij się, że instrukcje obsługi dotyczące gaśnic są jasno określone
  • Oznaczenia klasyfikacyjne muszą być wyraźnie widoczne.
  • Nigdy nie należy blokować dostępu do gaśnic.
  • OSHA wymaga kontroli wszystkich gaśnic, co najmniej raz w roku, w celu sprawdzenia, czy są w dobrym stanie.
  • Ostatnim krokiem na szkoleniu jest to, aby nauczyć pracowników jak odpowiednio należy obchodzić się z gaśnicą:
  • Wyciągnąć kołek na urządzeniu (niektóre typy wymagają naciśnięcia dźwigni)
  • Stój w odpowiedniej odległości od ognia
  • Ściśnij dźwignię, aby zwolnić gaśnicę.
  • Naciśnij dźwignię aby ugasić pożar

Warto dodać, że w żadnym wypadku nie należy odwracać się tyłem do ognia, ponieważ może to skutkować tym, że niespodziewanie ogień się rozprzestrzeni i zajmie nasze ciało.

Nawet jeśli pracownicy są przeszkoleni w użyciu gaśnic, trzeba jeszcze wyjaśnić, że gdy ogień jest zbyt duży, muszą się ewakuować. W takich sytuacjach warto również wezwać straż pożarna, która szybko i sprawnie poradzi sobie z pożarem. Warto również wspomnieć o tym, że same szkolenia teoretycznie nie wystarczą. Nic tak bowiem nie uczy jak praktyka. Dlatego warto wziąć swoich pracowników na jakieś szkolenie do specjalnego budynku i zrobić im akcję pożarową i jak zachowaliby się w takich sytuacji. Ważne jest również to, żeby pracowników uczyć tego aby nie wpadali w panikę w takich trudnych sytuacjach, ponieważ to nam może tylko jedynie zaszkodzić. Trzeba opanować swój stres i w takich sytuacjach należy myśleć rozsądnie, przede wszystkim o swoim bezpieczeństwu jak i również bezpieczeństwu ludzi, którzy są w pobliżu nas. Jest to bardzo ważne.

Przemyślenia na “Gdzie jest pożar?”

  1. Czy szkolenie pracowników z zakresu korzystania z gaśnic (i ew. pokazanie im wcześniej na dużej hali jak wyglądają drogi ewakuacyjne i jak są oznaczone) to jest obowiązkowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły

Gaśnice

Gaśnica to aktywne urządzenie ochrony przeciwpożarowej wykorzystywane do gaszenia małych pożarów lub kontroli, często w sytuacjach awaryjnych. Nie jest ona przeznaczona do użytku na otwarty ogień. Zazwyczaj, gaśnica składa się z ręcznego cylindrycznego zbiornika ciśnieniowego zawierającego środek, który może zostać rozładowany do gaszenia pożaru. W Stanach Zjednoczonych, gaśnice, we wszystkich budynkach innych niż domy, muszą […]

Read More
Artykuły

Czujnik (detektor) dymu

Detektor dymu jest urządzeniem, które wykryje dym i służy zwykle jako wskaźnik ognia. W wielu budynkach przemysłowych, komercyjnych oraz innych obiektach możemy spotkać się z tego typu czujnikami dymu, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej mieszkańcom w razie wystąpienia pożaru. Czujki dymu są zazwyczaj w kształcie dysku o plastikowej obudowie 150 mm (6 […]

Read More
Artykuły

Woda – najbardziej popularny środek gaśniczy

Woda, którą stosuje się do gaszenia pożarów, poddawana jest utylizacji. W wielu sytuacjach przeciwpożarowych, po ugaszeniu pożaru pozostają duże ilości wody. Woda zawiera zawiera rozpuszczone materiały cząstek, dzięki którym umożliwione jest gaszenie wszelkiego rodzaju pożarów. Musimy jednak pamiętać o tym, że woda może okazać się silnie zanieczyszczona wówczas należy znaleźć inne źródło wody, którą będziemy […]

Read More